reklama
kategoria: Kraj
9 lipiec 2024

Strategia, renaturalizacja, monitoring

zdjęcie: Strategia, renaturalizacja, monitoring / fot. PAP
fot. PAP
Ministerstwo klimatu i inne podmioty publiczne skupiają się na trzech obszarach działań wokół Odry: długofalowej strategii, badaniach nad renaturyzacją i monitoringiem stanu rzeki - poinformowała we wtorek we Wrocławiu szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
REKLAMA

Jak przekazała Hennig-Kloska po rozmowach z wojewodą dolnośląskim i przedstawicielami samorządów, obecnie ws. problemu Odry wszystkie podmioty skupiają się na zaangażowaniu w trzech obszarach. Pierwszy to długofalowa strategia dla Odry prowadząca finalnie do zmniejszenia zrzutów zanieczyszczonej wody do rzeki, m.in. solanki. "Są różne wersje i pomysły, które zostaną poddane ocenie pod kątem ekonomicznym, wpływu na środowisko i skuteczności" - wyjaśniła.

Drugi obszar to badania, mające wskazać odpowiednią drogę renaturyzacji rzeki i jak określić nowe funkcje społeczne Odry - stwierdziła minister.

Trzeci to dodatkowe wyposażenie dla służb oraz prowadzenie bieżącego monitoringu stanu rzeki, zanim jakość wody się poprawi - dodała Hennig-Kloska. Minister podkreśliła, że bieżący monitoring jest potrzebny, aby – jak mówiła – przy kolejnym zagrożeniu móc podjąć działania zapobiegawcze.

Hennig-Kloska powiedziała też, że w ostatnich tygodniach „udało się powstrzymać” katastrofę na Odrze, której rozmiary – jak mówiła – mogły być zbliżone do tych z 2022 r. „Udało się to dzięki bardzo dobrej współpracy wszystkich nadodrzańskich województw ze sztabem kryzysowym, który działa w ministerstwie klimatu i środowiska” – mówiła.

"W przyszłości musimy sięgnąć po konkretne plany odbudowy ekosystemu, renaturalizacji i doprowadzenia do tego, by stan rzeki odpowiadał oczekiwaniom społecznym i odpowiadał na wyzwania związanymi ze zmianami klimatycznymi" - podkreśliła ministra klimatu.

Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń podkreślił, że badania wód na Odrze, w zależności od potrzeb, przeprowadzane są raz w tygodniu. „Rozmawiamy o tym w jaki sposób rozwiązać problem zanieczyszczenia Odry kompleksowo i dzisiejsze rozmowy są kolejnym etapem, który, mam nadzieję, przyniesie dużo dobrych wniosków” - mówił.

Prezes zarządu NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak zwróciła uwagę, system wojewódzkich funduszy ochrony środowiska jest gotowy do wsparcia stworzenia i wdrożenia strategii długoterminowej dla Odry. „Jesteśmy teraz na etapie tworzenia strategii na najbliższe cztery lata; one muszą zostać przygotowane od końca września tego roku. Nie wyobrażamy sobie, żeby tematy związane z monitoringiem Odry oraz z szeroko pojęta adaptacją do zmiany klimatu nie znalazły się w tej strategii” – mówiła Zawadzka-Stępniak.

Marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz podkreślił, że samorząd województwa w ostatnich latach przekazał środki finansowe na czujniki do badania jakości wody, finansował badania prowadzone przez pracowników naukowych oraz przekazał pieniądze gminom, przez których tereny przepływa Odra. „Zwracamy tez uwagę na problem jakości wody w dopływach Odry. Dziś mamy taką sytuację, że w ostatnich latach kwestie gospodarki ściekowej były zaniedbywane w gminach. Procesy kanalizacyjne w poszczególnych gminach został niejako wstrzymane” – mówił Gancarz.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ wkr/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Mielec
3°C
wschód słońca: 06:56
zachód słońca: 15:43
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mielca

kiedy
2024-11-23 19:30
miejsce
Insomnia Mielec, Mielec, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-20 21:00
miejsce
Insomnia Mielec, Mielec, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-08 19:00
miejsce
Sala widowiskowa Domu Kultury SCK,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-05 19:00
miejsce
Sala widowiskowa Domu Kultury SCK,...
wstęp biletowany