16 styczeń 2024

Trudne warunki na drogach w regionie

zdjęcie: Trudne warunki na drogach w regionie / pixabay/3915852
Trudne warunki panują we wtorek na drogach Podkarpacia. Kierowcom jazdę utrudnia padający śnieg oraz zalegające na jezdni błoto pośniegowe. Od rana w regionie doszło do ponad 10 kolizji i dwóch wypadków. Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek.
REKLAMA

Ewelina Wrona z zespołu prasowego podkarpackiej policji powiedziała PAP, że w związku z opadami śniegu jezdnie mogą być śliskie, a w takich sytuacjach droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża.

"W takich warunkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie, wymijanie i wiele innych manewrów, może być bardzo niebezpiecznych. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby jeździć z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości" – dodała.

Policjantka zaapelowała o ostrożność, a przede wszystkim o dostosowanie prędkości do panujących warunków.

"Szczególnie uważać trzeba w pobliżu lasów i zbiorników wodnych, jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować" – przestrzegała Wrona.

W tym kontekście zaapelowała również do pieszych, aby nie wchodzili na przejściu bezpośrednio przed nadjeżdżający samochodów. "Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży zatrzymać pojazd. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie" – zaznaczyła policjantka.

We wtorek w regionie od rana doszło do ponad 10 kolizji oraz dwóch wypadków. Jak podkreśliła Wrona, w jednym z nich, w Sędziszowie Małopolskim na drodze krajowej nr 94, ucierpiały dwie osoby, które trafiły do szpitala.

"Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca bmw stracił kontrolę nad autem i zderzył się ze skodą. Kierowcy oby samochodów zostali przetransportowani do szpitala" – powiedział Wrona.

Jak podają służby drogowe, w regionie wszystkie drogi krajowej i wojewódzkie są przejezdne. W większości jezdnie w regionie są czarne i mokre. Natomiast w Bieszczadach drogi mogą być białe, oblodzone, może występować na nich błoto pośniegowe i zajeżdżony śnieg.(PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Mielec
3.4°C
wschód słońca: 06:34
zachód słońca: 17:01
Koronawirus
podkarpackie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mielca

kiedy
2024-02-28 16:30
miejsce
Sala widowiskowa Domu Kultury SCK,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-28 19:00
miejsce
Sala widowiskowa Domu Kultury SCK,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-02 19:00
miejsce
Insomnia Mielec, Mielec, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-10 19:00
miejsce
Hala MOSiR, Mielec, Solskiego 1
wstęp biletowany