14 styczeń 2024

Mniejsza kolejka ciężarówek przed granicą z Ukrainą

zdjęcie: Mniejsza kolejka ciężarówek przed granicą z Ukrainą / pixavay/3731289
pixavay/3731289
Nieznacznie skróciła się kolejka tirów, które oczekują na przekroczenie polsko-ukraińskiej granicy. W niedzielę w kolejce, która ma długość ok. 148 km, stało ponad 1 tys. samochodów ciężarowych.
REKLAMA

Jak poinformował PAP w niedzielę Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji, w kolejce czekają 1033 tiry. „Są one ustawione w grupach na drodze krajowej nr 94 i 77 na długości ok. 148 km. Kolejka sięga województwa małopolskiego” – dodał.

Kolejka nieznacznie się zmniejsza od soboty, kiedy na przekroczenie granicy oczekiwało 1261 tirów, a kolejka miała długość ok. 150 km.

Skrócił się również czas oczekiwania na przekroczenie granicy przez przejście w Medyce. W niedzielę, jak podała Krajowa Administracja Skarbowa, wynosił ok. 86 godzin, dzień wcześniej było to ok. 115 godzin.

Natomiast kierowcy na przejściu w Krościenku, gdzie dopuszczono odprawy w ruchu towarowym pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony, na przekroczenie granicy muszą czekać ok. 8 godzin. W sobotę było to o 4 godziny więcej.

Pojazdy osobowe i autokary na przejściach granicznych w regionie są odprawiane na bieżąco.

Jak poinformowała PAP w niedzielę rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkom. Edyta Chabowska, ostatniej doby przez podkarpackie przejścia graniczne odprawionych zostało 1238 samochodów ciężarowych. "Do Polski wjechało 636 pojazdów, a do Ukrainy wyjechało 602. Najwięcej tirów zostało odprawionych przez przejście w Medyce-482 pojazdy i przez Korczową-359" - dodała podkom. Chabowska.

Kolejki spowodowane są trwającym od 6 listopada ub.r. protestem przewoźników, którzy nie przepuszczają na bieżąco aut ciężarowych na przejściach m.in. w Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusku (woj. lubelskie). Przepuszczają jedynie autokary, samochody osobowe, transporty z żywnością, pomocą humanitarną i paliwami.

Protestujący domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenie ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

Na Podkarpaciu jedynym przejściem, które odprawia na bieżąco tiry w obu kierunkach, jest Medyka. Przejście to do 6 stycznia br. było blokowane przez rolników. Po podpisaniu porozumienia z ministrem rolnictwa protest został zawieszony. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Mielec
5.8°C
wschód słońca: 06:34
zachód słońca: 17:01
Koronawirus
podkarpackie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mielca

kiedy
2024-02-28 16:30
miejsce
Sala widowiskowa Domu Kultury SCK,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-28 19:00
miejsce
Sala widowiskowa Domu Kultury SCK,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-02 19:00
miejsce
Insomnia Mielec, Mielec, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-10 19:00
miejsce
Hala MOSiR, Mielec, Solskiego 1
wstęp biletowany